NASIL BİR CFO..? / BİR OLGUNLAŞMA HİKAYESİ…

Genel anlamı ile nasıl bir yönetici tanımına inandığım ve sahip olmaya çalıştığım, 9 Kasım 2011 tarihli NASIL BİR YÖNETİCİ..? yazımın konusu idi. Bugünkü yazımın konusu ise sözkonusu tanımlamayı kapsar şekilde ama mesleki formasyon gerekliliklerini de detaylandıran nasıl bir CFO ( Baş Finans Yöneticisi ) tanımına inandığım” ve bu tanıma uygun hangi tür nitelikleri  kazanmaya çalıştığım” olacaktır.

İlk olarak ifade etmem gereken şudur ki mali işlerin yönetimi fonksiyonu, şirket yönetimi açısından bütüncül” olması gereken dolayısı ile de ideal bir mali işler yöneticisini şirketin tüm faaliyet alanları ve disiplinleri ile irtibatlandıran hayati bir fonksiyondur. Şirket içinde her aktivitenin nihai bir parasal sonucu olduğunu düşündüğümüzde, bir CFO’ nun direkt kendisine bağlı ( muhasebe, finansman, bütçe-planlama, insan kaynakları, bilgi sistemleri, satınalma, idari işler… ) fonksiyonlar kadar, diğer hayati fonksiyonlarla da ( üretim, satış-pazarlama, satış sonrası hizmetler, kurumsal iletişim, teknik hizmetler…) hemhal olması gerekliliği açıktır. Genelde CFO’ lar aynı zamanda Yönetim Kurulu üyeleri olarak, asgaride de İcra Kurulu mensupları olarak hizmet verdiklerinden, şirketin tüm fonksiyonları hakkındaki detaylı ve derin bilgi, yasal sorumlulukları” açısından da elzem ve vazgeçilmezdir.

Zaman içinde bütçe-planlama uzmanlığından CFO’ luğa uzanan yolculuğumda edindiğim tecrübe ve profesyonel çeperimden dışarı sızanlar da bu bütüncül yaklaşımı” destekler ve vazgeçilmez kılan niteliklerdir.

Öyleyse; nasıldır ideal bir CFO benim gözümde ??”

1- Bir CFO, CEO’ luk pozisyonunun en güçlü yedeği ve adayıdır. Tüm formasyonunu hemen, o an CEO olarak görev yapacak şekilde kurgulamalı ve güncel tutmalıdır.

2- Bir CFO sadece kitabi bilgilerle yetinmez. Elbette ki mevzuatı, raporlama standartlarını çok iyi bilir ama günlük problemlere de kreatif çözümler üretebilecek şekilde açık fikirli ve esnektir”. Burada önemli olan şirketi yasal problemlerle karşı karşıya bırakmayacak çözümleri üretip, riski asgariye indirebilme yetkinliğidir.

3- Bir CFO tüm mesaisini kapalı kapısının ardında, fildişi kulesinde geçirmez. Dışarı çıkar, çalışanlara karışır ve varlığını herkese hissettirecek bir yönetim tarzını benimser ( management by walking around ).

4- Bir CFO herşeyi bildiğini iddia etmez. Öğrenmeye sonuna kadar açıktır, kendi limitlerini ve kimlerden tavsiyeler alması gerektiğini çok iyi bilir.

5- Bir CFO, muhasebeyi çok iyi bildiği için kendisine CFO denilmediğinin farkındadır. O bir kontrolör değil bir stratejisttir”. En önemli ayırt edici özelliği strateji kurgulayabilme yeteneğidir.

6- Bir CFO işinin sadece rakamlarla değil, aslında olaylar ve insanlarla olduğunun kesinlikle farkındadır.

7- Bir CFO katma değer üretecek projelerini üst yönetime kabul ettirme yeteneği kadar, ekibine anlatma, kabul ettirme ve uygulatma niteliğine sahip olması gerektiğinin farkındadır.

8- Bir CFO zor soruları CEO’ da dahil herkese sorabilecek, cevaplarını eninde sonunda alabilecek medeni cesarete sahiptir.

9- Bir CFO liderdir ama takım oyununun olmazsa olmaz olduğunun da bilincindedir. Her zaman alanında en iyilerle olmaya çalışır, ekibini eğitir ve geri dönümleri en verimli şekilde değerlendirir.

10- Bir CFO iyi bir eğitmen ve öğretmendir. Öğrencileri sadece kendi ekibi değil, şirketin tüm üst düzey yöneticileridir. Öğretmek kadar öğrenmek konusunda da “alçakgönüllü ve kaprissizdir”.

11- Bir CFO gerekiyorsa kolları sıvayarak işin nasıl yapılması gerektiği konusunda örnek teşkil eder. Sahaya inmek ve kılıçları tekrar kuşanmak onun için kazanılması gereken bir meydan okumadır.

12- Bir CFO şirkette “en çok şey bilen adam” olmalıdır. Madem ki her işin ucu parasal sonuçlara dayanır, CFO’ da herşeyi öğrenebilecek yetkiye ve yetkinliğe sahip olmalıdır.

13- Bir CFO organizasyondaki diğer C-seviyesi yöneticilerin sahip olmadıkları bir imtiyaza sahiptir ; data ve enformasyon. Tüm rakamsal bilgiler ERP sunucusunda toplanır, CFO hepsine ulaşabilir. Bu CFO’ ya yeni stratejiler üretebilmek, yeni fırsatları görebilmek gücünü verir. CFO bu gücü iyi kullanmalı, diğer yöneticiler için de bir tetikleyici olmalıdır. Sadece “data biriktirme” değil “enformasyon üretme” yeteneğine sahip olmalıdır.

14- Bir CFO asla üçüncü partileri ihmal etmez. Tedarikçiler ve müşteriler onun vazgeçilmez iş ortaklarıdır. Düzenli olarak tedarikçilerle, finans kurumları ile, müşteriler ile, bayiler-plasiyerler-distributörler ile toplantılar yapar, şirketini ve hedeflerini anlatır. Mali müşavirler, denetim firmaları, vergi uzmanları, danışmanlık firmaları kendisinin sağkoludur her daim.

15- Bir CFO odaklanmayı sağlar organizasyon içerisinde. Masraf kalemlerine, gelir kalemlerine, tasarruf tedbirlerine, yatırım fırsatlarına, muhtemel iş ortaklarına. Velhasıl şirket içinde başka hiçbir seviye “odaklanma tetikleyiciliğine” bir CFO’ dan daha uygun değildir.

16- Bir CFO ekonomik büyüme veya küçülme zamanlarında öncelik sıralamasını iyi belirler. En değerli kaynağı olan insan gücünü hem kendisi hem de şirketi için asla gözden kaçırmaz, insan gücüne yatırım için gerekli kaynağı her halukarda üretir ve kullanır / kullandırtır.

17- Bir CFO patronu yönetme sanatını ( imkanlar dahilinde ) en iyi şekilde icra etmek zorundadır. Bunun için gerekli olan tüm iletişim kanallarını en doğru şekilde açık tutar ve yönetir.

18- Bir CFO naktin kıymetini bilir, bilmeyenlere öğretir. Finansal tabloları tüm C-seviyesi yöneticilerin anlayabileceği şekilde yorumlar, gerekli analizleri yapar ve maceraya izin vermez. Şirket için gelirin, karın ve naktin ne anlama geldiğini en iyi bilen kendisidir. Özellikle bilanço, gelir tablosu, nakit akış tablosu arasındaki bağlantıları yorumlar, tabir caizse gözleri açar. Ve ( İngilizce tabirimi hoşgörün ) “Revenue is vanity, profit is sanity, but cash is reality” düsturunu her daim öncelikli tutar. “Gelirimizin büyüklüğü bizi kibirlendirmemelidir, kar sağduyumuzun ve yönetim yetkinliğimizin göstergesidir ama nakit gerçekliktir”.

19- Bir CFO şirketi temsil eder, sadece bu yetkiye değil bu yetkinliğe de her anlamda sahip olmalıdır. Kendisini her konuda geliştirir. Bir şirketi temsil etme sorumluluğunun bilincindedir, bu ciddiyetle yürütür tüm işlerini.

Bir CFO olarak “olgunlaşma sürecimin ana hatları” bunlardır diyebilirim. Elbette ki çok daha fazla yetkinlik kalemi sayılabilir ama “Nasıl Bir Yönetici..?” yazımdaki niteliklerle birleştirildiğinde yukarıda sayılanlar, gerçek bir “CEO adayı / yedeği ideal bir CFO” tanımlaması ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

22 Kasım 2011 – 13:11

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı İŞ YAZILARIM içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to NASIL BİR CFO..? / BİR OLGUNLAŞMA HİKAYESİ…

  1. Erhan MERDANOĞLU dedi ki:

    Lütfullah Bey,

    Yazınızı ilgiyle ve beğeniyle okudum. Kısa bir aralıkta tüm olması gerekenleri çok güzel aktarmışsınız. Tebrikler.

    Erhan Merdanoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s