JURNAL 10… İŞ DÜNYASINDA FİŞLEME VAR MI..?

Var mı..?! Bu soruyu soran, muhataplarından daha fazlasını bilmiyor aslında fakat sayısız algı, mesaj ve satır arasının beynimde oluşturduğu izi sürerek düşüncelerimi paylaşacağım sizlerle…

Konunun çıkış noktası; “güncel ve siyasi bir kavram” olarak “fişleme”. “Jurnal” başlığı altına almayı uygun gördüm bu makaleyi, her ne kadar iş dünyasını ilgilendiren kısmını mercek altına alsam da…

Şimdi “serbest sorular”… Yorumlarınızı, cevaplarınızı, tecrübelerinizi paylaşırsanız bu yazının uzantısı olarak, hepimiz aydınlanmış oluruz;

– İş dünyasında “siyasi fikirlerinizi, hayat anlayışınızı, dünya görüşünüzü” yetenek, birikim ve tecrübelerinizin önüne çıkarıp yolunuza taş koyan bir “cam tavan” olduğunu düşünüyor musunuz?

“Kulüp, cemaat, cemiyet, loca” vs. yapıların sizi “istenmeyen / uygun görülmeyen şahıs” statüsüne sokup, “emeğinizin ve donanımınızın karşılığını” almanıza engel olduklarını hissettiniz mi?

– Ya “beyin avcıları?” Özellikle “C seviyesi” pozisyonların “belirli ve limitli bir çevre” arasında paylaşıldığını, bu pozisyonların seçiminde “anlayamadığınız ve anlamlandıramadığınız tercih ve kriterlerin” sözkonusu olduğunu düşünüyor musunuz?

– Özellikle yine C seviyesi pozisyonları işgal edenlerin, yönetim kurulu üyelerinin, şirketi ilzam ve temsile yetkili müdürlerin kamu otoritesi ile, vergi daireleri ile ve de hissedarlar ile anlaşmazlığa düşüp, mahkemelik, davalık olmaları olağan bir vaka günümüzde. Acaba “tüm davaları kazanmış, masum ve tamamıyla haklı” olsalar dahi “fişlenip”, “kara listeye alınıp”, kariyerlerinin zora sokulduğunu düşünüyor musunuz bu şahısların?

– Kamudaki durum malum zaten, siyasetin tüm ağırlığı “fişlemeler” halinde hissediliyor kritik pozisyonlar üzerinde, basından takip edebildiğimiz kadarıyla, eskiden de böyleydi biliyorduk zaten ama hiç bugünlerdeki  kadar ayyuka çıkmamıştı. Kamu sektörü çalışanlarını koruyan, onlara “iade-i itibar” imkanı veren yasal düzenlemeler var fakat özel sektör çalışanlarının, yöneticiler de dahil “mobbinge uğramalarını” ve “kariyerlerinin bitirilmesini” engelleyen düzenlemeler ya yok ya da son derece etkisiz. Bu macerayı yaşayan kamu ve özel sektör çalışanlarından mısınız?

– Kamu-özel ortaklığı olan, kısmen özelleştirilmiş ve Borsa İstanbul’ a kote şirketlerde yönetici seçimlerinde devlet kadar “çeşitli menfaat gruplarının ağır etkisini” hissediyor musunuz?

– Ya “çokuluslu firmalardaki yönetici seçme politikaları?” Mesela “çeşitli formatlardaki yurtdışı güç odaklarının” bir “cam tavan fonksiyonu” gördüğünü düşünüyor musunuz? Örneğin “istihbarat örgütleri” belirli seviyelerdeki pozisyonların seçiminde “belirleyici bilgi ve görüşler” veriyorlar mı sizce?

Sorular bitmez… Ben tecrübe ve müşahedelerimin beynimdeki gri hücreleri harekete geçirmesi ile soruyorum bazılarını, bazıları provokatif, bazıları değiller, bazıları kurgu, bazıları realite, çoğunun cevapları da asla ortaya çıkmayacak zaten…

Çok daha provokatif olanlar içinse Jurnal’ in sınırları ve misyonu yetersiz ve alakasız kaçıyor..!

Bu arada duyar gibiyim sorunuzu; “Peki, sence var mı?”

Komplo teorisi boyutlarında görmesem de; var olduğunu düşünüyorum..! Hangi safhaya ulaştığını kestiremiyorum fakat “emaneti ehlinden çalıp büyük haksızlıklara ve kayıplara sebep olduğuna” adım kadar eminim..!

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

27 Şubat 2014 – Perşembe / 16:01

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı JURNALLERİM içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s