JURNAL 13… HAKİKATEN İNSANLIĞINIZ BU MU.?!

““Sahici” olmanın, “gerçek” olmanın, “samimi” olmanın, “klişe söz ve tavırlardan” uzak olmanın en çok anlam kazandığı zaman dilimlerinden biridir mübarek Ramazan… Onun içindir ki, değerine binaen Kadir Gecesi’ ni ihtiva etmek imtiyazına sahip olmuştur. Yazıktır ki (sıklıkla kullanmak zorunda kaldığım bir tabir olarak) “-mış gibi yapmak” illetinden kurtulamamışsak eğer, bu değerin bereketinden de çok az nemalanabiliyoruz. Yüce Dergah’ a ulaşan elbette ki açlığımız ve susuzluğumuz değil. Bunu en iyi bilenler olması gereken müslümanların, bu temel düsturlardan bu kadar uzak olmaları günümüzün en büyük “israfıdır”, hem kendileri hem de tüm insanlık adına. Ne olursa olsun, bizim birincil sorumluluğumuz kendimizi “Bayram’ ı hakedenlerden biri haline” dönüştürebilmek. “Kendimizle olan büyük savaşta Allah yardımcımız olsun, çünkü ancak bu savaşı kazanabilirsek bu coğrafyadaki savaşları bitirmiş olabileceğiz…” diye “yorumlamıştım” değerli kardeşim Levent Sümer‘ in göz açıcı makalesini. ( Ben Bu Bayramı Hakettim! )

Yazılması en zor Jurnal’ lerimden biri bu, ne üretebilecek moralim ne de düşüncelerimi yazıya dökebilecek enerjim var..! Sadece oruçlu geçirilen uzun saatlerin fiziken yıpratıcı etkisi değil mesele, onu fazlasıyla dengeleyecek bir manevi zenginleşme, yenilenme, temizlenme getiriyor beraberinde Ramazan. Asıl mesele TV ekranlarından, gazete sütunlarından, akıllı cihazlarımızdan gözlerimize, beyinlerimize hücum eden vahşet, insafsızlık, zulüm ve ölüm görüntüleri..! Çoğu çocuk ve kadın, savunmasız ve silahsız insanlar amansız bir saldırıya kurban gidiyorlar nicedir tüm Dünya’ nın gözleri önünde, hem de bir barış, huzur ve bereket dönemi olması gereken böyle mübarek ve kutsal bir zaman diliminde… Bırakın bir müslüman olmayı, herhangi bir insan evladı için dahi dayanılabilecek, görmezden gelinebilecek, lanetlemeden durulabilecek sahneler değil şahit olduklarımız…

Özelde İslam Coğrafyası’ nın mukimleri olan bizler, genelde ise aklı başında, ruhunu henüz kaybetmemiş her din ve milliyetten insan evladı soruyor; “Nereye gidiyoruz?”…

“İnsan sayısı çok arttı, sonuç olarak da değeri azaldı evladım, sen iktisatçısın; arz-talep dengesi!!” demişti alaycı ve ızdırap dolu bir ses tonuyla ata ruhu bir büyüğüm geçenlerde. Çaresizlikle dolu bir şekilde “İnsanın değeri, hele Ortadoğu’lu, Asya’ lı, Afrika’ lı insanın değeri yerlerde sürünüyor. Mesele insana nereden baktığımıza bağlı. Bizim için eşref-i mahlukat olan, en azından bir zamanlar öyle olan insan; zorbalar ve zalimler için hedef tahtasının göbeği, bir mermi, bir skor, sefil bir öldürme, yoketme zevki..! Gerçekten sırtlanlara rahmet okutuyorlar..!” diye de devam etmişti.

Bu coğrafyanın insanı kendi medeniyet kodlarına dönüp sahip çıkmadıkça, insanı kendi bünyesinde hakettiği yere koymadıkça, hakkıyla bir Bayram kutlayamayacak maalesef..! Bunu başarana kadar biz de dünyanın hakim güçlerine sormaya devam edeceğiz; “Hakikaten insanlığınız bu mu.?!”

Bayram gibi kutlayabileceğimiz nice Bayram’ lara, huzurla, adaletle, barışla, insanlıkla..!

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

25 Temmuz 2014 – Cuma / 17:56

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı JURNALLERİM içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to JURNAL 13… HAKİKATEN İNSANLIĞINIZ BU MU.?!

 1. Özcan ( Hilmi ) Gürel dedi ki:

  Lütfullah kardeşim;

  Ellerine sağlık, bu kadar önemli bir konuda, bu kadar güzel yazıp yorumladığın için ama maalesef elimizden bir şey gelmiyor, yalnız ve yalnız yüce Yaradan’ a oradaki din kardeşlerimiz için dua etmekten başka, Yüce Rabbim şu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine dualarımızı kabul edip Gazze’ de ve tüm dünyada zulüm altında olan ve oralarda yaşamak zorunda kalan din kardeşlerimize yardım etsin ve korktuklarından emin eylesin inşallah.

  Bu arada senin, ailenin ve tüm İslam Alemi’ nin Ramazan Bayramı’ nı kutluyor ve inşallah daha nice Ramazan’ lara daha iyi zamanlar içinde ulaşmak temennisiyle diyorum.

  • LÜTFULLAH KUTLU dedi ki:

   Özcan Abiciğim;

   Teşekkür ederim tüm güzel temennilerin için…

   Senin de mübarek Ramazan Bayramı’ nı kutluyor, nice hayırlara vesile olmasını diliyorum…

   Selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s