JURNAL 15… BİR “DİL” OLUŞTURMAK..!

Milletler vardır tarih sahnesinde, iddialıdırlar, Dünya’ yı yönetmeye taliptirler; bir “dil” oluştururlar…

Medeniyetler vardır, sesleri diğerlerinin seslerini bastırır, duyulmaz hale getirir; bir “dil” oluştururlar…

İdeolojiler, akımlar, teoriler vardır, zamanlarının yıldızlarıdırlar; bir “dil” oluştururlar…

Ve liderler, önde gidenler; beyinlere, kalplere, ruhlara hükmedenler vardır; bir “dil” oluştururlar…

Bir “dil oluşturmak” iz bırakabilmenin olmazsa olmazıdır.! Bahsettiğim elbette ki birer “ses ve hece kümesi” kelimeleri oluşturmak değil yalnızca, işin bu kısmı zamanın ve insan zekasının doğal bir gereği ve oluşumu. Asıl olan ise; var olan kelime ve kavramların içini, bazen yenilerini de ekleyerek, “diğerlerinden” alarak, “yeni ve bitmeyen, tükenmeyen sürekli bir heyecanla, coşkuyla, aksiyonla ve iddiayla doldurabilmek”. Milletleri ve medeniyetleri ilgilendiren bu “makro” boyutun, bu makaleyi daha ziyade ilgilendiren “mikro” yansıması ise; bireylerle, bizlerle ilgili. Tüm C seviyesi kariyerim boyunca ve şu andaki yönetim danışmanlığım esnasında kazandığım en önemli tecrübelerden biri; “kendi dilimi” oluşturabilmenin önemine vakıf olabilmek ve bu yolda karınca kararınca, kendi çapımda aldığımı düşündüğüm ciddi mesafe…

“Altın çıkarım”; bir hikayeniz (bkz : BANA HİKAYENİ ANLAT..! ) olmalı ve bu hikayeyi canlandırıp somutlaştıracak bir de “diliniz”. Öyle bir dil ki; davranışlarınıza, yaklaşımınıza, ifadenize, anlattıklarınıza yansıyacak, “sizin olduğu” hemen anlaşılacak, “alamet-i farikanız” olacak. Yazdıklarınız okunduğunda; “Evet bu O’ nun kelimeleri ve ifadeleri, O’ nun üslubu, O’ nun heyecanı ve coşkusu, O’ nun tecrübe ve birikimi” dedirtebilecek. Konuştuğunuzda; “farklılığınızı ve üretebileceğiniz katma değeri gözler önüne serecek bir içerik”..! Anlıyorsunuz, bahsettiğim şey sadece edebi yetkinlik, hitabet gücü vs. değil. Böyle olsaydı eğer, her şey çok daha kolay olurdu değil mi? Hayır, zor olan ve bir dil oluşturabilenleri bu kadar müstesna ve nadir kılan; dili inanç, iddia, hedef, heyecan ve karakter ile birleştirebilmek..!

Dikkat ediyorum da iş dünyasının önde gelen şirket ve yöneticilerinin, siyasi hayatın kitleleri peşinden sürükleyen liderlerinin, sanat ve edebiyatın tüm bakışların üzerinde toplandığı ana figürlerinin hemen hepsinin, “hepimizin kullandığı ortak kelimelerden” oluşan ama çok daha “farklı hikayeleri anlatan dilleri” var, “hem konuşma, hem vücut, hem düşünce, hem de karakter dili” olarak..!

Hem mesleğimde hem de bir birey olarak genel duruşumda; bugüne kadar biriktirdiğim tüm tecrübeyi, bilgiyi, fikri ve ruhi donanımı “söyleyecek çok şeyim var” heyecan ve iddiası ile sergilemeye hizmet edecek bir “dil” oluşturmaya ve “bu çabanın içinde olanlarla beraber olmaya” çalışıyorum. Galiba mevcut ve muhtemel rotaların en sağlamı da bu..!

Bu satırları okuyanlara da çok samimi bir “başarı temennisi, kendi dillerini oluşturmak” yolunda…

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

14 Eylül 2014 – Pazar / 14:58

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı JURNALLERİM içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s