İSRAF OLAN “KADRO”, FANTEZİ OLAN “KURGU”..!

“Kadro” ve “Kurgu”

“Yönetim Araçları” ve “Yönetim Felsefesi”

Hemen her toplantıda gündeme getirmek zorunda kaldığım, tüm kurumlarımızın ve iş dünyamızın temel problemlerinin merkezinde yer aldığına inandığım iki önemli ana sınıflandırma. “Kurgusuz kadro israf, kadrosuz kurgu fantezidir” cümlesi ile özetlemeye çalıştığım bir yaklaşımın iki temel dayanağı. “Kadro yönetim araçlarının”, “kurgu yönetim felsefesinin” bir alt bileşeni ve en temel parametreleri…

Çoğu zaman, karmakarışık ve ağzına kadar yüklü ajandalarla cebelleşmek zorunda kalan iş adamlarımızın ve yöneticilerimizin yüklerini hafifletmek için kaleme aldığım bir makaleme atıfta bulunuyorum; “KAFAM ÇOK KARIŞIK..! AJANDAM DA..!” “Rotasını kaybetmiş” pek çok iş adamına bu yazımda belirtmiş olduğum “ana konsantrasyon alanlarını” tekrar hatırlatmak istiyorum;

1- Yol Haritası : “Net bir şekilde ifade edilmiş, odaklanılmış ve sadık kalınacak bir stratejinin oluşturulması ve korunması”

2- İcra Kabiliyeti : “Hatasız ve son derece verimli bir icra mekanizması kurmak ve devam ettirebilmek”

3- Şirket Kültürü : “Performans odaklı bir şirket kültürünün kurulması ve devam ettirilmesi”

4- Şirketin Yapısı : “Hızlı, esnek ve mümkün olduğunca az katmanlı bir organizasyonel ve operasyonel yapı kurmak ve devam ettirebilmek”

5- Yetenek Yönetimi : “Kalifiye insan gücüne sahip olma iradesi ve yeteneği”

6- İnovasyon : “Sektörünüzü dönüştürebilecek inovasyon yeteneği”

Dikkatinizi çekmişse yukarıdaki 6 maddeden herbiri ya “yönetim felsefesinin” ya da “yönetim araçlarının” alt başlıklarından birisi. Başka bir bakış açısı ile yine her bir madde ya “kadro” ile ya da “kurgu” ile ilişkilendirilebilir / ilişkilendirilmelidir.

Şimdi özellikle de patronluk / hissedarlık ve CEO’ luk / genel müdürlük pozisyonları için iddialı bir söylemde bulunuyorum : “Yukarıdaki 6 maddeye hizmet etmeyen bütün kalemleri ajandanızdan, faaliyetleri iş planınızdan, rapor ve dökümanları masanızdan kaldırın, atın..!” Atın derken yanlış anlaşılmasın; hayatınızdan çıkarmayın, sadece ilgililerine, sorumlularına, muhataplarına “delege edin”, bırakın onların ana işleri olsun bu sizin vazgeçtikleriniz… Siz ise şahsi faaliyetlerinizin ana konusu olarak bu 6 maddeyi görün… Biraz daha mı sadeleşmek istiyorsunuz kafanızda; “ben bütün öngörümü, tecrübemi, enerjimi, zamanımı “yönetim felsefesine ve yönetim araçlarına” vakfedeceğim” deyin… Hadi son bir basitleştirme daha; “doğru oluşturulmuş, birbirlerini tamamlar nitelikte, beni rekabette bir adım önde tutacak, şirketimi geleceğe taşıyacak bir kadro ve bu kadronun tüm bileşenlerinin patinaja düşmeden azami faydayı vermesini sağlayacak, sürekli kendini yenileyen, öğrenmeyi öğrenmiş, esnek, hızlı, değerlere saygılı bir kurgu.

“Kadro – kurgu analojisinin” olmazsa olmazı aralarındaki “liken ilişkisi”. Kadro (temel varsayım olarak en ideal şekilde işleyecek tarzda dizayn edilmiş) kurguyu destekleyecek, kurgu ise (temel varsayım olarak en ideal özellikleri haiz bir şekilde oluşturulmuş) kadroyu yaşatacak ve koruyacak şekilde oluşturulmuş olmalı. Pergelin sabit ucu olarak bu çabayı merkeze yerleştirdiğinizde, “yönetim felsefesi ve yönetim araçları ekosistemine” adım atmış oluyorsunuz zaten… Bundan sonrası sürekli bir “büyüme, verimlilik ve sürdürülebilirlik” çabası.

Vermiş olduğum 34 adet özel danışmanlık bu üç ana başlığın (büyüme, verimlilik ve sürdürülebilirlik) altında toplanmış durumda. Bugüne kadar yapmış olduğum yüzlerce görüşmenin ve onlarca projenin sonucu bugün ulaşmış olduğum nokta “kadro – kurgu” analojisi veya “yönetim felsefesi – yönetim araçları” yoğunlaşma alanları, yani size özetin özeti bir “draje” sunuyorum..!

a – Neden bu ihtiyacı hissettim?

Çünkü günümüz rekabet koşullarında ayakta kalmaya çalışan çoğu KOBİ ölçekli işletmenin sahip ve yöneticileri tam bir “odak kayması – akıl kilitlenmesi – panik kararlar üçgeninde” yaşamaya çalışıyorlar, çaba harcadıkça bataklığa gömülüyor, kurtulma şanslarını ziyadesiyle kaybediyorlar… Günlük rutinle uğraşmamaları gerektiği kadar çok hemhal oluyor, verimsiz faaliyetler ile saatlerini, enerjilerini ve ilişkilerini tüketiyor, zamanında yap(a)madıkları delegasyonun neticesi kendilerini çalışıyor / iş yapıyor olarak görüyor fakat sağlıksız büyüyor, verimsiz kalıyor ve sürdürülemez bir girdaba kapılıyorlar…

b – “Kadro – kurgu” / “yönetim felsefesi – yönetim araçları” temel yaklaşımının benimsenme ve uygulanma zamanı nedir?

Hemen “şimdi”, aslında “dündü”, aslında “bu işe atıldığınızda” yapmanız gerekendi..! Bugünün yeni girişimcilerine, start-up’ çılarına “melek yatırımcıların” ilk tavsiyesi sıkı hazırlanmış bir “iş planı”, bir “kadro – kurgu çalışması”, bir “yönetim felsefesi – yönetim araçları” mental faaliyeti… İşe adanmışsanız eğer, fiziksel kaynaklardan, sermayeden, ilişkilerden, müşteri portföyünden daha öncelikli ve ağırlıklı olan anlatmaya çalıştığım bakış açısı…

c – Geç mi kaldık, bir yerlerden başlama şansımız yok mu?

Tabii ki var fakat “yönetim felsefesi – yönetim araçları beyin fırtınalarında” geciktiğiniz her an sizin için büyük kayıplar oluşturuyor, bunu bilmelisiniz… Muhtemel krizler kapımızı çalmadan yapmamız gereken bu faaliyeti krizlerin tam göbeğindeysek eğer istesek de hakkıyla yerine getiremiyoruz. “Yönetim kurullarının, hissedarların ana gündem maddesi olması gereken” bu faaliyete düzenli, gerekli ve yeterli zamanı ayırın, bu yaklaşımı “performans değerlendirme kriterlerinizin” arasına koyun, kendinizin, yönetim kurulu üyelerinizin, hissedarların performansını bu hazırlığı baz alarak değerlendirin… (Daha fazla bilgi için bknz : YÖNETİM KURULLARI..! TERCİH – SONUÇ İLİŞKİSİ..! ve AİLE ŞİRKETLERİ: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ… başlıklı makalelerim)

İş dünyamızın en önemli sıkıntılarından birini “kervan yolda düzülür” uygulamaları olarak görüyorum. Belki zamanında başarılı olma şansı vardı bu yaklaşımın fakat bilgi sermayesinin bu kadar ön plana çıktığı bir dönemde artık “kervan yolda düzülemiyor, kaybediliyor”, sağdan-soldan sökün eden eşkiyalar, düşmanlar, rakipler, hazırlıklı değilseniz “kervanınızı yağmalıyor, taşıdığınız değerli eşyalara el koyuyorlar”, bu kervanların “hedeflerine ulaşması, menzillerine varması” artık mümkün değil..!

Şirketlerimiz çok zor şartlarda kuruluyor ve yaşatılmaya çalışılıyor, kurucular, hissedarlar, selefler-halefler, çalışanlar büyük fedakarlıklar yapıyorlar. Bu kadar büyük fedakarlıkların “çarpan etkisini” kat-be-kat arttıracak faktör “yönetim felsefesine – yönetim araçlarına” yapılacak “yatırımdır”. Evet, bu bir yatırımdır hatta yatırımların en önemlisidir. Yatırımlarınızı yaparken “kadro – kurgu” birlikteliğini hedef olarak gözetirseniz bu yatırımın “iç geri dönüm oranı” tahayyül edemeyeceğiniz kadar yüksek, “geri ödeme süresi” düşünemeyeceğiniz kadar kısa olacaktır. Ha, “bu bir masraf kapısıdır, buna gerek yok” gözüyle bakarsanız “tez zamanda bütün kervanlarınızın kaybına hazır olun”, acizane benden uyarması..!

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

30 Kasım 2015 – Pazartesi / 16:20

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı İŞ YAZILARIM içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s