JURNAL 22… ÇEPERDEN SIZANLAR – 4

Sadece sonuca mı bakarsın?;

“Ben sonuca bakarım.!” Bak sen.! Buyurun iş dünyasının içi en çok boşaltılan söylemlerinden birine. Sen ilkönce kendine bak; kendine ne kadar yatırım yapmışsın, şirketini bugüne nasıl taşımışsın, çalışanların nezdinde saygınlığın ne kadar, piyasada itibarın ne durumda, kadronu – kurgunu ne kadar güçlendirdin, özsermayenin ne kadarını korudun, finansal yapın ne kadar sağlam? Herkesten performans bekleyen sen, kendine aynada ne kadar baktın? Üç beş yönetim gurusu (!!) arkadaşından yemek masasında duyduklarını Drucker havasında çalışanlarına satanlardan kurtulmadıkça iş dünyamız huzura ermeyecek!


Ayağa kalk;

Ayağa kalk, masanın öteki tarafına geç, dışarı bak, çalışanların arasına karış, onlarla yemek ye, dışarı çık, binaya karşıdan bak, otoparktaki araçları incele, bekçi kulübesine gir, sohbet et, vardiyaya karış, yeni doğan bebeğini sor, depodaki yıllanmış ama atılmamış malzemeyi merak et… Velhasıl dün görmediğini görmeye, önem vermediğine önem vermeye, anlamadığını anlamaya, hissetmediğini hissetmeye, okumadığını okumaya, dünden farklı olmaya çalış… Kendi dünyanın “yalanını” anlayacaksın, asıl mesele ise bundan sonra..! Kendi “çapını” göreceksin..!


Öğrenme iştahınızı koruyun yeter;

Ekibinizden, astlarınızdan daha zeki, daha çabuk kavrayan, her şeyi bilen, daha çok ilişki sahibi, velhasıl “her konuda daha fazla olan / daha fazla bilen” olmanız gerekmiyor… Herkesten fazla sahip olmanız gereken tek şey “öğrenme iştahınız”.! Başkalarının “tamam, bu kadar yeter bana” dediği yerde size basamakları yükselten tek olmazsa olmaz “öğrenme iştahı” ve bu iştahi azamide tutmanızı sağlayacak “tevazu”. Artık “öğrenmeyen” için gidecek yer yok, “öğrenen” için ise en azından “ihtimal” var..!


Gözden çıkarmadan önce;

Üst düzey yöneticinizi gözden çıkarmadan önce ona rapor verenlerle konuşun, sizin göremeyeceğiniz pek çok şeyi onlar görüyorlar! Pek çok patron yapıya çok şeyler kazandıran yöneticilerini sadece yaptıklarını kendisi kısa vadede göremediği, anlayamadığı, anlamlandıramadığı için kaybediyor. Oysa bu yöneticilerin ekipleri ile birlikte yürütüp de yukarıya satamadıkları o kadar güzel, verimli ve geleceğe yatırım yapan projeleri oluyor ki yazık demek gerek sonrasında. Çoğu zaman kaçan balık hakikaten büyük oluyor ama geri dönüş şansı yok. Yöneticiyi ve yaptıklarını 360 derece değerlendirmek gerek.!

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

17 Ağustos 2016, Çarşamba

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı JURNALLERİM içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s