JURNAL 51… ÇEPERDEN SIZANLAR – 27

Üniversiteli linkedin bağlantılarım ;

Son birkaç aydır üniversite öğrencisi kardeşlerimden gelen bağlantı talebi bayağı arttı, ben de hemen hepsini kabul ediyorum. Neden? ;

Çünkü bu onların yeni dünyayı ne kadar iyi anladıklarını, bilgiye, tecrübeye, sahadaki gerçeklere ne kadar değer verdiklerini, ne kadar erkenden gerçek hayata ve kendilerini bekleyen zorluklara ve rekabete uyandıklarını, ne kadar komplekssiz ve egosuz bir şekilde üniversite sonrasına hazırlandıklarını gösteriyor bana benim gözümle ve bu da beni çok mutlu ve gelecekten umutlu kılıyor.

Toplasanız bir-iki talebe olumlu yanıt vermedim. Neden? ;

Çünkü çok özensiz hazırlanmış profillerdi, çünkü yukarıda yaptığım tüm olumlamaların tersi bir görüntü oluşturuyorlardı, çünkü “-mış gibi” yapıyorlardı.

Bu yıl üniversite sınavına hazırlanan bir genç kızın babası olarak aynı söylemi diğer kardeşlerimle de paylaşıyorum :

Bilgilenin, tecrübeden yararlanın, utangaç olmayın, gerçekleri kabul edin ve ona göre hazırlanın, sorun, sormanın erdemine inanın ve her gün kendinize yatırım yapın. “Yuvarlanan taş yosun tutmaz” ve unutmayın; bu platformda başarılı olarak gördüklerinizin hepsi aynı sıralardan, aynı testlerden geçti.

Yalnız ne olur “-mış gibi” yapmayın, kendinize ve ilişkilerinize gereken itinayı gösterin.

Bağlantılara devam…


Danışmanlık projelerinin en hüzünlü tarafı ;

Danışmanlık projelerinin en hüzünlü taraflarından biri nedir dersiniz? Süreye bağlı bu projelerde kısa bir zaman dilimi içinde çok güzel ilişkiler ve dostluklar kurarsınız, bir sürü insanın hayatına ve kariyerine dokunursunuz, çoğunun işe bakış ve iş yapış tarzını tamamen değiştirir, dönüştürür, onların çok daha yetkin ve etkin olmasına katkı sağlar, zemin hazırlarsınız. Yapıları dönüştürür ve arkanızda “değişim” bırakırsınız, bırakmak zorundasınız. Nihayetlendiğinde üzerinde çalışılan kurumun hayatında değişim etkisi oluşturmayan, kurumları dönüşüme zorlamayan projeler başarılı değildir benim gözümde. Fakat üç ay, altı ay gibi nispeten kısa sürelerin sonunda bir projeyi bitirir, yenilerine yelken açarsınız ayrılmanın verdiği hüzünle.

Dönüşümü ne gerçekleştirir? İnsan. “İnsan” dönüşmedikçe hiçbir kurumsal dönüşüm mümkün veya uzun ömürlü değildir.

Orta – üst düzey çalışanlarının ve kurumsal yapısının dönüşümüne önemli katkıda bulunduğuma inandığım, büyük bir keyifle yürüttüğüm bir süreli projeyi daha hedefine ulaştırmış ve nihayetlendirmiş bulunuyorum. Bu vesile ile Ankara’ nın ve ülkemizin köklü sanayi firmalarından Selnikel’ in yöneticilerine ve çalışanlarına tekrar teşekkür ediyorum, her zaman takipçileri ve destekçileri olmaya devam edeceğim.

Üretmeye, ürettirmeye devam..!

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

8 Şubat 2020 – Cumartesi, 14:40

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı JURNALLERİM içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s