JURNAL 53… ÇEPERDEN SIZANLAR – 29

Sosyal doku neye ihtiyaç duyar? ;

Sosyal doku “gördüğü yanlışı düzeltebilme düşüncesine, iradesine, niyetine, cesaretine sahip insanlara” ihtiyaç duyar. Son günlerde ülkenin konuştuğu Kadir Şeker olayında da bu kardeşimiz şiddet gören bir insanı kurtarmak için insiyatif kullanmış ama sonuç maalesef olumsuz olmuştur.

Felsefi boyutu çok geniş olan bu konuda her fikre saygım var ama benim düşüncem çok net : Yasalar “vicdanla ve akılla” çelişmez, çelişmemelidir. Çelişirse “en büyük zararı iyi niyetli insanların bu niyeti gerektiği zaman, gerektiği şekilde kullanma iradesi görür”. Sonuç yine zayıfın aleyhinedir çünkü kolluk kuvvetinin olmadığı ortamlarda çocukları, kadınları ve yaşlıları koruyacak bir doğal mekanizmadan mahrum kalırız.

Ya iş dünyasına aynalarsak bu durumu? Şirketinizdeki zayıfları adaletsizliğe, hukuksuzluğa, mobbinge karşı koruyun. Bu korumayı üstlerinizin, İK’ nın, politika ve prosedürlerinizin yapmasını beklemeyin. Şirket içi sosyal bilinç ancak bu medeni cesareti gösterenlerin katkısıyla büyür. Politik olma adına ve hele de kurum içi rekabeti sebep göstererek, pozisyonunu kullanarak kabadayılık yapanların (zımnen) cezası kurum içindeki sosyal izolasyon ile verilmeli ve reaksiyon “kurum kültürü” haline getirilmelidir.

Adil ve cesur insanların iyi niyetinin önünü gayriinsani gerekçelerle kesmeyelim.!


Finansal okuryazarlık ;

“Finansal okuryazarlık” son dönemlerin sıcak ve çok yatırım yapılan alanlarından biri. Verilen önemi de son noktasına kadar hakediyor. Peki sonuçlar yeterli mi?

Kariyeri finans temelinde kurulmuş bir profesyonel / danışman olarak tarafsız olmam kolay değil, yine de rahatlıkla “hala yetersiz” diyebilirim hem profesyonel hayatımın hem de yürüttüğüm danışmanlık projelerinin sonucu olarak.

Bence iki temel kademede sıkıntı ağırlıklı olarak halen devam ediyor;

1. Kurucu birinci nesiller
2. Finans dışındaki C seviyeleri

Veliaht / halef olarak değerlendirilebilecek 2. veya 3. nesiller aldıkları eğitimin ve startup / girişimci ortamının uzantısı olarak temel finans fonksiyonları ile daha bir içiçeler ama “limited scope” yani kendi ilgi alanlarına daha yakın olan fon bulma, yatırımcı ilişkileri, risk sermayesi vs.. ile sınırlı olarak. Oysa şirketi sağlıklı tutacak ve sağlıklı büyütecek temel finans fonksiyonlarına onların da uzak olduklarını gözlemliyor ve bu eksiklerini kendi projelerimde (projenin kapsamı ne olursa olsun) kapatmaya çalışıyorum;

Nedir bu eksik kalan alanlar;

1. Temel nosyonlar; gelir vs tahsilat, yatırım vs masraf, nakit akış vs kar/zarar, maddi varlık vs maddi olmayan… gibi,

2. Bilanço – nakit akış – gelir tablosu saçayağı, ayrılmaz üçlüsü

Selamlar;

Lütfullah Kutlu

10 Nisan 2020 – Cuma, 19:44

About LÜTFULLAH KUTLU

69 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, yönetim danışmanı, profesyonel yönetici, evli, çocuk sahibi, insan olma sorumluluğunun bilincine varmaya çalışan...
Bu yazı JURNALLERİM içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s